Trump furkósbottal támadt a szomszédaira, de vajon mi lehetett a szándéka ezzel a furcsa cselekedettel? Talán egyfajta figyelemfelkeltés volt, vagy egy provokatív üzenet, amely mögött mélyebb politikai indítékok húzódnak? Esetleg a hatalom és a dominancia


A Kanada és Mexikó ellen bevezetett, majd később felfüggesztett vámok jól tükrözik, hogy Donald Trump a tárgyalásokat mindig az erő nyelvén kívánja folytatni. Szerinte mindenki, aki "kihasználja Amerikát", joggal számíthat a kemény fellépésre, és úgy véli, hogy ez a helyzet gyakorlatilag az egész világra igaz, amely az Egyesült Államokon kívül helyezkedik el.

Azoknak a véleménye is helytálló lehet, akik azt állítják, hogy a Kanadából és Mexikóból érkező importokra hirtelen, 25 százalékos büntetővámot kivető döntés Donald Trump sajátos tárgyalási stílusának megnyilvánulása. Csakhogy Trump nem a közismert viccben szereplő, agresszív kismalac, hanem a világ legnagyobb gazdasági hatalmának vezetője. Ezt az erőt pedig bátran kamatoztatja, amit hivatali ideje első két hetében viharos sebességgel demonstrált, amikor számos elnöki rendeletet bocsátott ki, ezzel jelentős változásokat generálva az Egyesült Államok, sőt, a globális színtéren.

Trump a kampánya során a szótárban található leggyönyörűbb kifejezésnek nevezte a vámot, s arra az álláspontra helyezkedett, hogy 10-20 százalékos tarifával mindenkinek meg kell fizetni a belépés árát a világ legfontosabb piacára, szövetségesnek és riválisnak egyaránt. Indításnak az előbbiből kettőt, az utóbbiból egyet (Kínát) választott, ám órákkal azelőtt, hogy Kanadával és Mexikóval szemben életbe lépett volna a büntetővám, az elnök - a legfőbb kommunikációs csatornájának minősülő, általa alapított Truth Social közösségi portálon - bejelentette, hogy a két ország 30 napos haladékot kapott. Ez idő alatt kell megállapodni a vitatott kérdésekről, hogy a vámfegyvert semlegesítsék.

A haladékhoz annyi kellett, hogy Kanada és Mexikó megígérje, emberekkel és technikai eszközökkel megerősíti a határvédelmet. Trump ugyanis azzal indokolta, hogy az átlagosan 2,5 százalékos amerikai vámot - ami a legalacsonyabb a fejlett ipari országok körében - megfejeli 25 százalékkal a két szomszédja esetében, hogy azok nem tesznek eleget az USA-ba beáramló illegális bevándorlók a kábítószerek, elsősorban a fentanil útjának eltorlaszolására.

Related posts