Visszafordíthatatlan következmények: Trump hazugságcunamit zúdíthat a világra.


Feszültség uralkodik a tudományos közeg prominens szereplői között, miután Donald Trump egy sor vitatható intézkedést vezetett be az egészségügyi és tudományos területeken.

Az amerikai elnök többek közt

A tudósok szerint a Trump a tűzzel játszik, ugyanis átíratni tudományos publikációkat, kihagyni belőle dolgokat, több mint veszélyes.

"Bevallom, hogy mélyen csalódott vagyok. A legtöbb szakember szomorúan figyeli, ahogy a populizmus korában egydimenziós információk terjednek, miközben a tudományos ismeretek és a valóság rendkívül összetett. Hihetetlen mennyiségű munka és kutatás áll egy tudományos publikáció mögött, amit sokan figyelmen kívül hagynak. Ehelyett rövid, félrevezető üzenetekkel próbálják meg befolyásolni az embereket" - nyilatkozta Rékassy Balázs az Economxnak.

Az orvos-egészségügyi közgazdász aggodalmát fejezte ki: "Attól tartok, hogy ennek a folyamatnak visszafordíthatatlan következményei lehetnek. Előfordulhat, hogy egyfajta őrület veszi kezdetét, amelyben más, szélsőséges nézeteket képviselő vezetők is rákapnak erre a jelenségre."

Az Egyesült Államokban a lakosság egészségi állapota rendkívül aggasztó, annak ellenére, hogy az ország óriási összegeket fektet az egészségügyi rendszerbe. Az USA GDP-arányosan körülbelül 17%-ot költ az egészségügyre, ami a világ legmagasabb arányának számít. Összehasonlításképpen, az Európai Unió átlagosan 10%-ot, míg Magyarország körülbelül 7%-ot fordít erre a területre. Az adatok világosan mutatják, hogy a költések magas szintje nem feltétlenül jár együtt a lakosság jobb egészségi állapotával.

Az amerikai egészségügyi helyzetével valamilyen szinten mi, magyarok is tisztában vagyunk, hiszen szinte mindenki látta már a Vészhelyzet vagy a Dr. House című sorozatokat, nem is beszélve a Grace klinikáról. Ha másból nem, ezekből a sorozatokból ismerhetjük fel, hogy az Egyesült Államokban komoly kihívásokat jelent az egészségügyi biztosítás rendszere. A sorozatok készítői folyamatosan arra törekednek, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy...

az amerikai lakosság igen nagy része alul- vagy egyáltalán nem biztosított, emiatt rengeteg ember veri magát eszement költségekbe, de sok esetben végződik halállal egy-egy ember története.

Rékassy Balázs kifejti, hogy noha létezik egy felső osztály, amely számára a legmagasabb szintű egészségbiztosítás elérhető, a középréteg helyzete már korántsem ilyen kedvező. Számukra a biztosítás nem mindig terjed ki minden szükséges szolgáltatásra. Ezen túlmenően, van egy jelentős néptömeg, akiknek a biztosítása rendkívül alacsony szintű, vagy akár teljesen hiányzik is. Ezen emberek gyakran kevésbé tudatosak az egészségük megőrzésében, hiszen a lehetőségeik rendkívül korlátozottak. Az egészségügyi rendszer hatékonysága is megkérdőjelezhető, mivel a betegséggel küzdők rendkívül magas költségekkel szembesülnek, amikor megfelelő ellátásra van szükségük.

Az általunk megkérdezett egészségügyi közgazdász kifejtette, hogy

az egészségügyi szolgáltató a legtöbb esetben magánkézben van, nekik pedig az számít, hogy profitot termeljenek.

A jogi csoportok célja, hogy minden apró hibát elkövető orvost felelősségre vonjanak, így jogi lépésekkel segítik a betegeket. Ennek következtében az orvosok gyakran kényszerülnek arra, hogy még a legkisebb kockázatú esetekben is elvégeztessenek különböző vizsgálatokat – sokszor indokolatlanul. Azonban az esetek túlnyomó részében ezek a vizsgálatok nem részei egy átlagos amerikai munkavállaló egészségbiztosításának.

Fontos, hogy világosan lássuk a különbséget az egészségügyi ellátás rendszerei között. Míg mi, magyar állampolgárok, az érvényes társadalombiztosítási kártyánk segítségével könnyedén hozzáférhetünk a háziorvosi és szakorvosi szolgáltatásokhoz — legyen szó kardiológiáról, neurológiáról vagy ortopédiáról — és igénybe vehetjük a különböző diagnosztikai vizsgálatokat, mint a CT, röntgen vagy MRI, addig az Egyesült Államokban a helyzet drámaian eltér. Ott, ha valakinek nincs átfogó egészségbiztosítása, egy súlyos egészségügyi esemény következtében akár több százezer dolláros kórházi számlát is összegyűjthet, amit valahogy rendeznie kell, ha egyáltalán képes rá.

- emelte ki Rékassy Balázs. Hozzátette, hogy az Egyesült Államokban az orvosi képzés rendkívül költséges, így csupán a gazdagabb családok engedhetik meg maguknak ezt az utat. A merészebbek diákhitelt is felvesznek, hogy fedezni tudják a kiadásokat. Azok, akik ezen a pályán szeretnének elindulni, azonban abban a hitben élnek, hogy egy sikeres karrier révén elegendő jövedelemhez jutnak ahhoz, hogy a befektetett pénzt később visszanyerjék.

"Kívánom, hogy ne legyen még egy világjárvány, de attól félek, hogy lesz, mert, ahol 8 milliárd ember él a Földön és ilyen utazási gyakorlat van, ott lesz. Tudni kell viszont, hogy sokkal lassabban fogunk reagálni a tudományos élet nehezítése, és a forrásmegvonás által" - közölte Rékassy Balázs. Az ugyanis, hogy Trump kiléptette az USA-t a WHO-ból teljesen felforgatta a szervezet költségvetési terveit, emiatt a szervezet tagállamai 400 millió dolláros (mintegy 159,7 milliárd forint) költségcsökkentésről egyeztettek.

A járványokkal kapcsolatosan érdemes megemlíteni - fogalmazott lapunknak az orvos - hogy nem túl kedvező helyzet, ha egy oltásokat és korlátozó intézkedéseket elutasító személy kerül az egészségügyi tárca vezető pozíciójába a világ egyik legerősebb országában. Itt, Magyarországon, sokan nehezen tudjuk elképzelni, hogy milyen súlyos következményekkel járhat a fejlődő országok számára, amikor az Egyesült Államok felfüggeszti a nemzetközi fejlesztési ügynökség, az USAID működését.

Az egészségügyi közgazdász kifejtette, hogy kétféle megközelítés van az egészségpolitikában.

Rékassy Balázs véleménye szerint a mai fejlett világban a versenyképes gazdaság megteremtésének kulcsa a második megközelítésben rejlik. Amennyiben az emberek számára biztosítjuk az egészséges és harmonikus élet lehetőségét, valamint megfelelő közszolgáltatásokkal látjuk el az országot, akkor a produktivitás is növekedni fog. Ráadásul ezáltal vonzóbbá válik az ország a befektetők számára, ami hozzájárul a termelést támogató tőke beáramlásához. Ezzel szemben az első megközelítés azt sugallja, hogy az egyének értéke kizárólag a termelésük mennyiségében mérhető, ami végső soron csak fokozza a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Nyilvánvaló, hogy az USAID leállítása komoly következményekkel jár a gyógyszeripar számára. Ezek a szervezetek ugyanis jelentős vásárlóerőt képviselnek a fejlődő országokban, amikor vakcinákról és gyógyszerekről van szó. Ennek a lépésnek a következményeként a gyógyszercégek számára jelentős bevételkiesés várható.

A program leállítása nem csupán a születéskor várható élettartamot csökkenti, hanem a gyermekhalálozási mutatókra is kedvezőtlen hatással van. Amennyiben nem áll rendelkezésre vakcina, védőoltás, megfelelő táplálkozási támogatás vagy tiszta ivóvíz, az már a közép- és rövidtávú kilátásokat is jelentősen rontani fogja az egyes régiókban. Ezen tényezők emellett a migrációs nyomást is fokozzák.

Rékassy Balázs kiemelte, Donald Trump nem szigetelheti el magát a 21. században, mert minden visszafelé sülhet el.

Related posts