Évről évre egyre nagyobb összegeket fordítunk külföldi utazásokra | Demokrata

A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/evrol-evre-tobbet-koltunk-kulfoldon-1010927/
Az MBH Elemzési Centrum a nyár kezdetén különböző szempontok alapján elemezte, hogy a magyarok milyen úti célokat preferálnak külföldi nyaralásaik során, valamint mennyi időt terveznek eltölteni ezekben a helyszínekben.
A közleményben felidézték, hogy a külföldi utazásokat tekintve a magyarok utazási kedve a 2023-as rekord év után 2024-ben új csúcsra ért, nem csak a kiutazások száma nőtt, hanem az elköltött összeg is, habár már nem olyan látványosan, mint 2023-ban.
A legfrissebb elemzések szerint a magyar állampolgárok 2024-ben összesen 1733 milliárd forintot fordítottak külföldi utazásaikra. Ez a szám nem csupán 9 százalékkal haladja meg a 2023-as 1585 milliárd forintot, hanem 60 százalékkal is túlszárnyalja a 2022-es értékeket. Az adatok világosan jelzik, hogy a magyar lakosság a pandémia utáni időszakban ismét felfedezte a nemzetközi turizmus örömeit, és költési szokásaik jelentős mértékben felerősödtek.
A 2023-as évben tapasztalt jelentős növekedés mögött egyértelműen az árfolyamváltozás is közrejátszott, hiszen a forint átlagos árfolyama az euróval szemben 391-ről 382-ra erősödött ebben az évben - emelték ki az elemzésben.
Tavaly a magyar turisták összesen 66 ezer napot töltöttek külföldön, és a közeli, könnyen elérhető országok továbbra is a legkedveltebb úti céljaik. Az első három helyezett között Ausztria, Németország és Szlovákia található, míg a tengerparti desztinációk, mint Görögország, Horvátország, Olaszország és Spanyolország, szintén népszerűek. A költések tekintetében hasonló rangsor figyelhető meg, de az adatok alapján világossá vált, hogy a magyar utazók Görögországban többet költenek, mint a többi tengerparti helyszínen, míg Horvátországban jelentősen alacsonyabb összegeket fordítanak - derül ki a közleményből.
Az utazási irodák beszámolója alapján a nyaralások ára az idén átlagosan 5-10 százalékkal drágult tavalyhoz képest, de ehhez nem a repülőjegyek járultak hozzá, mivel azok ára stagnált, hanem valószínűsíthetően a szállás és a szolgáltatások költsége. A jelenlegi trendek alapján várhatóan 2025-ben is folytatódik a magyar kiutazások emelkedése, amelyet támogat a Liszt Ferenc Repülőtér menetrendjének folyamatos bővítése is.